Ваня Стамболова се класира за финала на 400 метра с препятствия на 20-то Европейско първенство по лека атлетика в Барселона. С голяма лекота Стамболова финишира втора в първа полуфинална серия за 54,73 секунди, което бе достатъчно, за да намери място сред осемте най-добри.
Според регламента за финала се класират първите три от всеки от двата полуфинала плюс двете губещи с най-добри резултати. Тук първа завърши Анджела Морошану (Румъния) – 54,67 секунди, а трета – Евгения Исакова (Русия) с 54,81 секунди.
Във втора полуфинална серия, която бе малко по-бърза, се наложи Наталия Антюх (Русия) с 54,29 секунди, следвана от Зузана Хейнова (Чехия) – 54,61 секунди и от Пери Шейкс-Дрейтън (Великобритания) – 54,73 секунди.
Финалът се допълва от четвъртата и петата от първа полуфинална серия – Ейлид Чайлд (Великобритания) с 55,27 секунди и Наталия Иванова (Русия) с 55,31 секунди.
Така в спор за отличията на 400 метра с препятствия за жени на финала в петък (30 юли) от 22.40 часа българско време ще се състезават три рускини, две британки, българка, румънка и чехкиня.
Ваня Стамболова се класира с четвърти резултат, но това няма голямо значение, тъй като в последните метри най-добрата българска лекоатлетка в момента видимо намали темпото.
Неизвестната хърватка Сандра Перкович поднесе най-голямата сензация досега на 20-то Европейско първенство по лека атлетика в Барселона, след като спечели златния медал на мятане на диск за жени.
20-годишната хърватка – европейска шампионка за девойки от 2009 година, извоюва титлата с невероятен последен опит, в който изпрати уреда на 64,67 метра.
Със среброто се окичи Николета Гразу (Румъния) – 63,48 метра, а бронзът стана притежание на полякинята Йоана Вишневска с 62,37 метра.




