Юбилейна научна сесия събра учени от цялата страна

Земеделският институт чества 55-годишнината си

Цонка ЕФТИМОВА

Днес  Земеделският институт в Шумен отбеляза 55-годишнината от създаването си. Събитието беше чествано с юбилейна научна сесия под наслов „55 години земеделска наука“, официалната част на която се проведе в лекционната зала на Регионалния исторически музей. Освен учени и колеги от цялата страна, на събитието присъстваха гости от Македония и Австрия.

Проф. дсн Стойчо Сланев откри юбилейната конференция.

Проф. дсн Стойчо Сланев откри юбилейната конференция.

Проф. дсн Стойчо Сланев – бивш директор на Земеделския институт и настоящ член на Научния му съвет, откри тържествената сесия, като посочи, че трите бивши института – по биволовъдство, по свиневъдство и захарно цвекло, са имали различно развитие в над половинвековната си история. Сега те са преструктурирани като три направления в рамките на Земеделския институт.
Сред официалните гости на юбилейната конференция бяха директорът на Селскостопанската академия проф. Светла Бъчварова, областният управител Димитър Александров, председателят на общинския съвет Даниела Русева, кметът на Шумен Красимир Костов, директори на областни дирекции. С едноминутно мълчание беше почетена паметта на всички, оставили трайна диря в развитието на Земеделския институт.
В своя доклад проф. дсн Цонка Пеева върна присъстващите в залата 55 години назад, когато се е слагало началото на земеделската наука в Шумен. Историята на Института по свиневъдство и на Научноизследователския институт по биволовъдство с център по трансплантация тръгва от създадения през 1955 година Районен научноизследователски

С едноминутно мълчание беше почетена паметта на всички, оставили трайна диря в развитието на земеделската наука.

С едноминутно мълчание беше почетена паметта на всички, оставили трайна диря в развитието на земеделската наука.

институт по животновъдство в Коларовград (сега Шумен). Той започва да функционира на предоставеното му стопанство край Шумен, филиал на бившето ДЗС „Васил Коларов“, което е било предназначено за експериментална база. Осигурени са му били 60 крави, 50 биволици, 540 овце, 60 свине-майки и 1000 кокошки. Разполагал е с три здания по 4 апартамента и няколко порутени стопански сгради, останали от бивш чифлик. Земеделският институт е създаден доста по-късно, с ПМС 270/15.12.2000 г., и включва институтите по свиневъдство, биволовъдство, захарно цвекло и експерименталната опитна станция в гр. Лозница.
Ретроспективното експозе на проф. Пеева създаде емоционална атмосфера в залата, за което допринесоха и приветствията към хората, дали своя принос за развитието на земеделската наука. Пръв ги поздрави областният управител Димитър Александров. Той пожела в приветствието си успехи на всички, които работят в нелеката сфера на земеделската наука. Кметът на Шумен Красимир Костов изрази своята благодарност към хората, създали тази 55-годишна история. Той заяви идеята си за създаването на аграрен факултет в Шуменския университет, в близко сътрудничество със Земеделския институт.

По случай годишнината, в изложба бяха представени постиженията на Земеделския институт в Шумен. Снимки Тошко ЙОРДАНОВ

По случай годишнината, в изложба бяха представени постиженията на Земеделския институт в Шумен. Снимки Тошко ЙОРДАНОВ

Председателят на общинския съвет Даниела Русева заяви, че градът се гордее с такова научно средище, което е и част от историята на Шумен. Според директора на Селскостопанската академия проф. дсн Светла Бъчварова, Шумен се очертава като важно научно средище и академията ще го поддържа във всички добри начинания. Тя пожела на всички научни сътрудници и служители повече увереност в собствените сили.
След официалната част конференцията продължи своята работа в научни сесии по секции „Животновъдство“ и „Растениевъдство“, както и постерни сесии. За утре  програмата за 55-годишнината на Земеделския институт включва посещение на исторически забележителности в региона за гостите от чужбина и страната.

Категория | Водещи новини

7Дискусия по тази статия

  1. казак Каза:

    А защо не са присъствали представители на Министерството на земеделието и храните? Бъчварова се мисли за толкова независима, че даже не ги е поканила. Кога ще я махнат най-сетне тая БСП-лидерка?

  2. Александър Величков Каза:

    Това,което пишете в коментара си не е верно.Не Бъчварова кани гостите на юбилея ,а домакините от института.Покани са изпратени и в Министерството на земеделието.Защо не са присъствали,трябва да питате тях.Те са изпратили поздравленията си в писмен вид.Като цяло честването на юбилея премина на ниво.Юбилеят се прави за да се отбележи трудът и постиженията на всички,работили в института и освен това е добър повод за създаване на контакти/и международни/,чрез изнасяне на научни доклади и информации в областта на земеделието.

  3. казак Каза:

    Величков, много сте далеч от истината. Така както и института ви от истинската наука. Постижения…друг път.

  4. Петър Каза:

    Величков е фотограф и пазач в института ,той ли трябва да отговаря!!казак има нещо вярно

  5. еколог и официален представител по welfare на ниво ЕК (Европейска комисия) Каза:

    Вярно е, че Величков е фотограф и по съвместителство пазач в института. Но по отношение на постиженията на ЗИ е написал точния коментар. Щом имаме представителство както в Брюксел, така и в Постоянна работна група по ос 2 от ПРСР към МЗХ – не може с лека ръка да се омаловажават нивото на експериментална работа, както и опита, ценза и постиженията на служителите на ЗИ – Шумен. Необходима е повече финансова помощ от държавата за качествени изследвания, това е проблемът.

  6. Йордан Марчев Каза:

    Тези, които са направили коментара за дейността на института дори не са си казари истинските имена. Не ги знам какви специалисти са и затова оставям тяхните забележки без коментар. Ако някой наистина би желал да провери с какви проблеми се занимаваме и да дойде при мен и да провери. Ако не – приемам техните писаници за глупости.

  7. Михайлова Каза:

    Казак,който е написал горните глупости е забравил да прибави ПИЯН към
    псевдонима си.

Коментирай

  • Kоментирано
  • Популярно
  • Ново
  • Тагове

Архиви

Времето в Шумен

Днес
Mostly cloudy
14°C
24.05.2012
Rain
22°C
25.05.2012
Showers
21°C
26.05.2012
Intermittent clouds
22°C
 
Агенция КРОСС