Крайно притеснителна статистика бе установена от правителствения доклад за състоянието на младежта за 2018 година. Според изнесените данни, около половин милион млади българи между 15 и 29 години изобщо не четат книги.
Изчисленията показват, че половин милион млади българи реално означава почти 50% от младежите у нас. Това е така, защото официално у нас има 1 042 915 души, които влизат в тази възрастова категория.
Този процент е изчислен благодарение на социологическо проучване, извършено върху 2500 млади българи. 7 от 10 от тях са заявили, че в момента не четат нищо, а 46% посочват, че и изобщо не четат. По-малко четат мъжете – 80%, а при жените този процент е малко по-малък, но все още висок – 60%. Едва 16% заявяват, че успяват да прочетат повече от 6 книги годишно. При около 1/4 прочетените книги са между 3 и 5.
72% от младежите посочват, че изобщо не посещават галерии и музеи. 62% открито признават, че нямат интерес към каквото и да е изкуство. Повечето заявяват, че най-често разпускат, срещайки се с приятели. От проведеното изследване излиза, че за 600 хиляди от младите българи телевизията е първа опция за развлечение.
Проучването показва и други притеснителни тенденции. Младите българи масово пушат и не спортуват, като не водят какъвто и да е културен живот.
Повечето млади българи предпочитат да работят за някого, но не и да развият предприемачески дух и да стартират собствен бизнес. За 71% от тях предприемачеството не е опция. Повечето от тях нямат и каквито и да е документи за своите квалификации.
Близо 30% от младите българи казват, че парите рядко им стигат за нови дрехи или обувки. Притеснително е, че 1/4 от тях споделят, че доходите им не са им достатъчни дори за пълноценно хранене.
Повече от 66% от българите живеят заедно с родителите си, дори и да имат достатъчно доходи, за да се отделят. Посочва се обаче, че отчасти това е и заради народопсихологията на българите. Установено е, че момичетата се изнасят по-рано от дома си, в сравнение с момчетата.