Синдромът на поликистозните яйчници е често срещано метаболитно заболяване сред жените в детеродна възраст. То води до хормонален дисбаланс, влошаващ цялостното здравословно състояние на пациентките.
Ако не се вземат своевременни мерки, в повечето случаи се стига до диабет и заболявания на сърдечно-съдовата система. За съжаление, около 70% от жените остават недиагностицирани.
Източник на изображението: pexels.com
Съдържание
Симптоми на поликистозни яйчници
Симптомите са много, но част от тях се срещат и при други заболявания, затова е важно да се обърнете към специалист:
- Нередовна или липса на менструация;
- Прекомерно окосмяване на нестандартни за жените места;
- Оплешивяване;
- Напълняване и трудност при отслабване;
- Акне;
- Репродуктивни проблеми;
- Депресия, тревожност и раздразнителност;
- Високо кръвно.
След като посетите гинеколог, много е възможно той да ви насочи и към ендокринолог, за да може да се назначи възможно най-правилното лечение за вас.
Диагностика
Лекарят ще поиска да научи повече за симптоматиката ви и ще ви направи ехографски преглед. Ако по време на прегледа забележи кисти по яйчниците ви, ще ви назначи и кръвни изследвания, за да изследвате следните хормони:
- Андрогени – или иначе казано, мъжките хормони. Това са андростендион, андростедиол, тестостерон, дехидроепиандростерон сулфат (DHEAS) и дехидроепиандростерон (DHEA).
- Инсулин – хормонът, управляващ кръвната захар. Жените, страдащи от поликистозни яйчници в повечето случаи имат и инсулинова резистентност, възпрепятстваща правилното разграждане на захарите;
- Прогестерон – недостатъчните количества от този хормон водят до нередовна менструация.
Източник на изображението: pexels.com
Какви са предпоставките за развитието на синдрома?
Все още не е напълно ясно защо жените страдат от поликистозни яйчници. Доказани фактори са:
- Генетична наследственост – по-голям е шансът да развиете поликистоза на яйчниците, ако вашата майка, леля или сестра също страдат от нея;
- Начин на живот – ако водите заседнал начин на живот и се храните предимно с въглехидрати, предпоставката за развитието на заболяването е по-голяма. Редовният спорт и здравословното хранене регулират производството на инсулин, което от своя страна допринася за поддържането на нормално тегло.;
- Хормонален дисбаланс – както вече споменахме, повишената секреция на инсулин и андрогени могат да бъдат причина за развитието не само на СПКЯ, но и на диабет;
- Нискостепенно възпаление – според направени проучвания, хроничното нискостепенно възпаление в тялото може да доведе до свръхпроизводство на андрогени.
Лечение
Лечение се назначава от специалист спрямо симптомите ви, желанието за бременност и вашата възраст. Основните начини са:
- Намаляване на теглото – загубата на дори 5% от теглото може да подобри общото ви състояние и фертилитета ви. Тази част включва избягване на приема на прости въглехидрати и редовен спорт или поне разходки.;
- Хранителните добавки – най-често се изписва инозитол (витамин B8), тъй като е помощник в овладяването на инсулина и тестостерона. Дефицитът на витамин D е често срещан при жените със СПКЯ и затова е важна част от лечението.;
- Противозачатъчни лекарства – те се назначават, ако не планирате бременност в скорошно време. Те спомагат за намаляването на акнето, окосмяването, както и за предизвикването на менструация.
- Метформин – това е лекарствен продукт, регулиращ инсулиновата чувствителност, което от своя страна ще спомогне отслабването и ще регулира овулацията.
Защо е трудно забременяването?
За да забременее жената, тя трябва да бъде в овулация, а при поликистозни яйчници овулацията е нередовна или липсва. Това е така, защото повишеното производство на андрогени и пониженото на естроген водят до ановулация.
Забременяването с поликистоза не е невъзможно. В случай, че то вече е факт, има по-висок ориск от спонтанен аборт, развитието на гестационен диабет, хипертония и прееклампсия. Трябва да бъдете редовно наблюдавани от специалист, за да се предотвратят усложнения.
Източник на изображението: pexels.com
Ако разпознавате себе си в статията, най-добре се обърнете към гинеколог. Той ще ви прегледа и ще назначи подходящите за вас изследвания. Спрямо тях ще ви бъде препоръчан друг специалист или ще ви се изпишат правилните за вас хранителни добавки и/или лекарства. Състоянието може значително да се подобри, ако към лечението добавите спорт и правилно хранене.